Bilety QUATUOR EBÈNE / FESTIWAL KATOWICE KULTURA NATURA - Katowice, 15 maja 19:30

Bilety na QUATUOR EBÈNE / FESTIWAL KATOWICE KULTURA NATURA

Adres wydarzenia :

Sala Koncertowa NOSPR
plac Wojciecha Kilara 1
Katowice

Wtorek 15 maja 19:30
Sprzedaż online kończy się : 15-05-2018 19:30

Czytaj więcej o wydarzeniu

WYKONAWCY
Quatuor Ebène 
 
PROGRAM

Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy D-dur op. 18 nr 3
Gabriel Fauré - Kwartet smyczkowy e-moll op. 121

***
Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy C-dur Razumovsky op. 59 nr 3

 

“Kwartet smyczkowy, który z łatwością przeobraża się w jazzband”, pisał New York Times w roku 2009 po występie Quatuor Ebène. Zespół zaczął od Debussy’ego i Haydna, skończył zaś – z tą samą pasją i entuzjazmem – improwizacją na temat muzyki filmowej.
Przygoda, która dla czwórki młodych francuskich muzyków zaczęła się w roku 1999 jako odskocznia od uniwersyteckich pracowni muzycznych, dała początek charakterystycznemu stylowi Quatuor Ebène i zostawiła trwały ślad na scenie muzycznej. Swym na wskroś bezpośrednim, otwartym spojrzeniem na sztukę, artyści tchnęli nowe życie w repertuar kameralny. Do każdego gatunku muzycznego podchodzą z tą samą pokorą i szacunkiem. Lubują się w zmianach stylu, pozostając przy tym wiernymi sobie – każde dzieło budzi w nich pasję, którą przenoszą na scenę i którą bezpośrednio i autentycznie zarażają widownię.
Ich stylu nie da się określić jednym słowem – stworzyli swój własny sposób przekazu. Zainteresowanie innymi gatunkami muzycznymi w żaden sposób nie zaszkodziło tradycyjnemu repertuarowi kwartetu. Wręcz przeciwnie, swobodne poruszanie się po rozmaitych stylach muzycznych wnosi w jego działalność wiele twórczych emocji. Od samego początku ta repertuarowa różnorodność spotykała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyki.
Muzycy studiowali pod kierunkiem Quatuor Ysaÿe w Paryżu oraz u Gábora Takácsa, Eberharda Feltza i Györgya Kurtága. Po ukończeniu studiów, w roku 2004 kwartet odniósł bezprecedensowe zwycięstwo w konkursie muzycznym ARD. Od tego momentu zespół pnie się coraz wyżej, a o jego sukcesach świadczą liczne nagrody i wyróżnienia.
Koncerty kwartetu charakteryzuje niezwykła energia. Dzięki charyzmatycznej grze, świeżemu podejściu do tradycji i otwartości na nowe formy muzyczne, artyści nawiązali żywy kontakt z młodymi słuchaczami, swoją wiedzą zaś dzielą się podczas regularnych kursów mistrzowskich w Konserwatorium Paryskim.
W roku 2007 kwartet znalazł się w gronie laureatów nagrody Borletti-Buitoni Trust, a w latach 2007–2017 otrzymywał od Borletti-Buitoni Trust finansowe wsparcie.
W roku 2005 zespół zdobył nagrodę Belmont Prize Fundacji Forberg-Schneider. Od tego czasu fundacja ściśle współpracuje z muzykami, którzy od roku 2009 grają na instrumentach wybranych wspólnie z Gabriele Forberg-Schneider i przez nią wypożyczonych:
Pierre Colombet: skrzypce Francesco Ruggieri, Cremona (ok.1680) | smyczek Charles Tourte (Paryż, XIX w.);
Gabriel le Magadure: skrzypce Guarneri (połowa XVIII w.) | smyczek Dominique Pecatte (ok.1845);
Raphaël Merlin: wiolonczela Andrea Guarneri, Cremona (1666/1680).
Płyty Quatuor Ebène z muzyką Haydna, Bartóka, Debussy’ego, Faurégo, Mozarta i rodzeństwa Mendelssohnów zostały wyróżnione wieloma nagrodami, między innymi Gramophone Award, ECHO Klassik, BBC Music Magazine Award oraz Modern Classic Award. Album „Fiction” z roku 2010, przynoszący jazzowe aranżacje, utrwalił ich wyjątkową pozycję na scenie muzyki kameralnej, podobnie jak łącząca różne style płyta „Brazil” z roku 2014, nagrana we współpracy ze Stacey Kent, oraz najnowszy projekt „Eternal Stories”, zrealizowany wspólnie z Michelem Portalem (maj 2017). Jesienią 2014 roku wytwórnia Erato wydała „A 90th Birthday Celebration”, nagranie paryskiego koncertu z okazji rocznicy urodzin Menahema Presslera (na CD i DVD), z udziałem Quatour Ebène. W latach 2015–2016 muzycy skupili się na pieśniach. Współpracowali z Philippem Jarousskym przy nagraniu „Green (Mélodies françaises)”, płyty, która w roku 2016 zdobyła nagrodę BBC Music Magazine Award. Wydali także CD z utworami Schuberta – pieśniami, nagranymi z Mathiasem Goernem (w aranżacji Raphëla Merlina na kwartet smyczkowy, baryton i bas), oraz kwintetem smyczkowym, zrealizowanym wspólnie z Gautierem Capuçonem.
Klasyczny repertuar dla kwartetu smyczkowego pozostanie dla zespołu najważniejszy. W tym sezonie Quatuor Ebène skoncentruje się na kwartetach Ludwiga van Beethovena. Cały cykl beethovenowski muzycy zaprezentują w roku 2020, w dwudziestą rocznicę powstania zespołu oraz 250 rocznicę urodzin kompozytora.
W sezonie 2017/2018 Quatuor Ebène wystąpi między innymi w berlińskiej filharmonii, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, paryskiej filharmonii, wiedeńskim Konzerthaus, Konserthus w Sztokholmie oraz nowojorskiej Carnegie Hall, a także na takich festiwalach muzycznych jak Musikfest w Bremie oraz festiwal w Verbier.

Wybór rodzaju miejsca :

Wybór sekcji i miejsca

?
Wybrane miejsca nie powinny zostawiać pojedynczych wolnych miejsc!
Cała sala
Amfiteatr
Balkon I
Antresola

Legenda dla miejsc:

Miejsca nieaktywne
Numer rzędu
Miejsce w koszyku
Miejsca dostępne

Podsumowanie zakupów :

?
Ilość: 0 Podsumowanie: 0.00 PLN
Wpisz kod rabatowy Błędny kod rabatowy
?

Dane klienta :

?
E-mail:
Powtórz e-mail:
Telefon:
Imię i nazwisko :
Kraj :
Miasto :
Kod pocztowy :

Opcje dostawy:

?

Faktura Vat :


Forma płatności :

W celu uregulowania płatności zostaniesz przeniesiony do systemu Przelewy24. WAŻNE! Po wybraniu przycisku "Zapłać" nasz serwis będzie oczekiwał na potwierdzenie dokonania transakcji, po czym umożliwi wydrukowanie biletu. Jeśli w ciągu 20 minut system Bilety24.pl nie otrzyma informacji o dokonaniu wpłaty, wybrane przez Ciebie miejsca zostaną zwolnione!
Do zapłaty: 0,00 PLN